چگونه تایپ ده انگشتی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیریم؟

در مقاله امروز سایت ایتایپ در مورد تایپ ده انگشتی صحبت خواهیم کرد. با ورود کامپیوتر به مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها، استفاده از این وسایل به شدت افزایش پیدا کرده است و آموزش تایپ سریع بسیار رونق پیدا کرده است. اهیمت یادگیری تایپ 10 انگشتی به قدری افزایش پیدا کرده که در کتاب کار و فناوری پایه ششم ابتدایی یک فصل به تایپ ده انگشتی اختصاص دارد.

پیشنهاد می‌کنم بعد از خواندن این پست، سری هم به مقاله اهمیت یادگیری تایپ ده انگشتی در سایت ما بزنید.

اما چه روش‌هایی برای یادگیری تایپ ده انگشتی وجود دارد و بهترین روش آموزش تایپ سریع کدام روش است؟
در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد و بهترین روش یادگیری تایپ 10 انگشتی معرفی می‌شود.

تایپ ده انگشتی

یک مثال از تاثیر عجیب تایپ ده انگشتی

ویدیوی زیر رو ببینید تا متوجه بشید که چقدر فرق هست بین کسی که تایپ ده انگشت تایپ می‌کند با کسی که دو انگشتی تایپ می‌کند. قسمت اول ویدیو، شما تست سرعت تایپ با دو انگشت را مشاهده می‌کنید و بعد از آن تست سرعت با ده انگشت. با مقایسه این دو متوجه می‌شوید که چقدر فرق هست بین کسی تایپ 10 انگشتی و دو انگشتی.

ویدیوی اهمیت یادگیری تایپ ده انگشتی

اما برای یادگیری تایپ سریع یک سری مبانی و قوانین وجود دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید.

مبانی یادگیری تایپ ده انگشتی

1. نحوه قرار گیری دست‌ها روی صفحه کلید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تایپ ده انگشتی باید رعایت کنیم نحوه قرارگیری دست‌ها روی کیبورد است. دقت کنید که باید مچ دستان شما بر روی میز کامپیوتر قرار بگیرد. و بعد از آن هر کدام از انگشت‌ها به راحتی بر روی کیبورد قرار بگیرد. در هنگام تایپ باید دست‌هایتان راحت باشد و با آرامش تایپ کنید.

منبع تصویر همیار آی‌تی (+)

2. نحوه قرارگیری انگشتان روی صفحه کلید

اگر به کیبورد خود نگاه کنید، روی کلیدهای F و J یک برجستگی مشاهده می‌کنید. به دلیل اینکه در هنگام تایپ ده انگشتی، تایپیست به صفحه کلید نگاه نمی‌کند این برجستگی به تایپیست‌ها کمک می‌کند تا جایگاه دست‌های خودشان را پیدا کنند.

حالا اگر انگشتان سبابه خودتان را روی این دو کلید قرار دهید و انگشتان شست را نیز بر روی کلید Space بگذارید، 6 انگشت دیگر شما بر روی کلیدهای کنار F و J قرار می‌گیرد. این 8 کلید جایگاه انگشتان ما بر روی صفحه کلید هستند که به آن‌ها کلیدهای پایگاه یا کلیدهای خانه (Home Keys) می‌گویند.

نحوه قرار گرفتن انگشتان روی صفحه کلید در تایپ ده انگشتی

3. تکنیک رنگ‌ها در تایپ سریع

در تایپ سریع وظیفه هر انگشت به عهده گرفتن چند کلید مشخص از صفحه کلید است. معمولا اوایل کسانی که تایپ 10 انگشتی را یاد می‌گیرند کمی در این موضوع دچار اشکال هستند که با تمرین این مورد حل می‌شود. 

تکنیک رنگ‌ها به ما کمک می‌کند که برای هر انگشت و کلیدهایی که آن انگشت باید تایپ کند، رنگ خاصی در نظر بگیریم. با استفاده از تصویر زیر می‌توانید وظیفه هر انگشت در هنگام تایپ را به خاطر بسپارید.

تکنیک رنگ ها در تایپ ده انگشتی

روش‌های یادگیری تایپ سریع

برای یادگیری تایپ ده انگشتی چه فارسی و چه انگلیسی سه روش وجود دارد:

  1. یادگیری تایپ ده انگشتی در خانه و با مثال
  2. آموزش تایپ ده انگشتی با نرم‌افزار
  3. استفاده از سایت‌های آموزش تایپ ده انگشتی آنلاین
تایپ سریع

با هرکدام از سه روش بالا می‌توان تایپ ده انگشتی را یاد گرفت. با خواندن ادامه مطلب می‌توانید با دیدگاهی بهتر یکی از این روش‌های آموزشی را انتخاب کنید. 

1- یادگیری تایپ ده انگشتی با مثال

برای شروع یادگیری تایپ با استفاده از مثال مطابق روش گفته شده در قسمت قبل دستان خود را بر روی کیبورد قرار دهید. و سپس هر کدام از تمرینات زیر را تا زمانی که کامل مسلط شدید انجام دهید. حتما سعی کنید هر کدام از تمرین‌ها را حداقل ده مرتبه انجام دهید. 

تمرین تایپ 10 انگشتی فارسی

سم ، کشک ، ات، لب ، شک ، بات ، بابا ، الب ، شبی ، یاس ، سال ، لاک ، کمال ، شیما ، مینا ، امشب ، لک لک ، نم نم

ضش ، صس ، ثی ، قب ، فب ، چک ، جک ، حک ، خم ، هن ، عت ، غت ، ضامن ، صبا ، ثمین ، قلیان ، فلفل ، چنگک ، جنگل ، خلاص ، همیشه ، علما ، غلام ، فسنجان ، فسقلی ، فکستنی ، ثنایی ، قلقلی ، قشنگ ، عقاب خفن ، خنک 

ظش ، طس، زی ، رب ، ذب ، /ک ، .م ، ون ، ئت ، دت ، زکی ، رشت ، دادار، ظله ، طشت ، زورو ، رب انار ، بند رخت ، ظالم ، طالبی ، زنبور ، روزی ، ذلیل ، دهکده ، نائب ، آبله ، ملاحظه ، کبوتر ، آشکار

تمرین تایپ ده انگشتی انگلیسی

asdfg;lkjh asdfg;lkjh asdfg;lkjh asdfg;lkjh asdfg;lkjh asdfg;lkjh

fads lall dask sad slak flask fads lall dask sad slak flask

qwert poiuy qwert poiuy qwert poiuy qwert poiuy qwert poiuy qwert poiuy qwert poiuy post quite type quay pole ripe hope wait role what show flow goal wool post quite type quay pole ripe hope wait role what show flow goal wool self help is the order of the day. self help is the order of the day the writer was happy, the writer was happy.

game roxy time taxi mind camp jump lazy, size; zeal, haze, zone; zinc. game roxy time taxi mind camp jump lazy, size; zeal, haze, zone; zinc. on, no, man, can, child, chalk, number, member, remember, general on, no, man, can, child, chalk, number, member, remember, general

چند نکته مهم

  1. جهت نوشتن حرف آ از کلیدهای shift+H استفاده کنید.
  2. کلید SHIFT همواره با انگشت کوچک دست مخالف دستی که حرف مربوطه را میزند فشرده میشود. مثلا اگر می‌خواهد حرف «آ» را تایپ کنید ابتدا با انگشت کوچک دست چپ Shift را نگهدارید و سپس کلید “H” را بزنید.
  3. عجله نکنید. سعی کنید با آرامش به تمرینات خودتان ادامه دهید و هر تمرین را چند بار تکرار کنید تا مسلط شوید. مثلا در یک بازه یک هفته‌ای هر تمرین را سه مرتبه انجام دهید. بعد با استفاده از روش‌های افزایش سرعت تایپ، سرعت خودتان را بیشتر کنید.

سفارش تایپ دارید؟

اگر وقت و یا مهارت کافی را برای انجام خدمات تایپ ندارید، می توانید تایپ خودتان را به ایتایپ بسپارید. برای اطلاع از تعرفه و قیمت تایپ روی لینک زیر کلیک کنید.

2. یادگیری تایپ ده انگشتی با استفاده از نرم افزار

روش دوم یادگیری تایپ 10 انگشتی استفاده از نرم‌افزار است. شما به وسیله نرم‌افزار Rapid Typing به صورت رایگان می‌توانید تایپ ده انگشتی فارسی و انگلیسی را یاد بگیرید. برای دانلود نرم‌افزار از لینک زیر استفاده کنید.

ویژگی‌های نرم‌افزار Rapid Typing

1. برای هر دو زبان فارسی و انگلیسی می‌توان از این نرم‌افزار استفاده کرد. در قسمت تنظیمات نرم‌افزار امکان تغییر زبان وجود دارد.

2. هر زبان سطوح مختلفی دارد و هر سطح دارای چند درس است که مرحله به مرحله باعث پیشرفت شما می‌شود.

3. امکان اضافه کردن درس جدید به نرم‌افزار وجود دارد.

4. مراحل تمرین شما در نرم‌افزار ذخیره می‌شود و شما با استفاده از نمودار و آمار مختلف در جریان روند پیشرفت خود قرار می‌گیرید. 

3. یادگیری تایپ ده انگشتی به صورت آنلاین

بهترین روش و سریع‌ترین روش یادگیری تایپ سریع استفاده از سایت‌های تایپ آنلاین است. به وسیله این سایت‌ها شما به راحتی مرحله به مرحله روند یادگیری تایپ را طی می‌کنید. در هر درس نکاتی که باید مد نظر قرار دهید به شما ارائه می‌شود.

روند یادگیری بسیار لذت بخش است و نیاز به هیچ اطلاعات دیگری هم نیست. یعنی اگر شما هیچ اطلاعی از مبانی تایپ هم نداشته باشید با استفاده از این سایت‌ها به راحتی تایپ ده انگشتی را فرا خواهید گرفت.

تایپو و یوتایپ بهترین سایت‌های تایپ 10 انگشتی ایرانی هستند که برای آموزش می‌توانید از یکی از آن‌ها استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با روش‌های یادگیری تایپ سریع آشنا شدیم. معمولا افراد وقتی قصد دارند تایپ 10 انگشتی را یاد بگیرند عجله دارند و به همین خاطر در میانه راه ناامید می‌شوند و این مهارت را یاد نمی‌گیرند. من با تجربه شخصی به شما توصیه می‌کنم که حتما این مهارت را یاد بگیرد اگر فکر می‌کنید نیاز است که یاد بگیرید.

از هر سه روش هم می‌توانید استفاده کنید. خود من ابتدا با استفاده از روش اول تایپ ده انگشتی را یاد گرفتم و سپس برای افزایش سرعت از روش سوم یعنی سایت‌های تایپ آنلاین استفاده کردم. به شما هم پیشنهاد می‌کنم از ابتدا با روش سوم شروع کنید.

به نظر شما بهترین روش یادگیری تایپ فوری کدام است؟ چه توصیه‌ای به کسانی که تایپ ده انگشتی یاد نگرفته‌اند دارید؟تجربه‌های شخصی خود را در مسیر یادگیری تایپ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.