راهنمای جامع تایپ فرمول در ورد

در این مقاله و مقالات آینده قصد دارم که درباره مبحث  تایپ فرمول مطلب بنویسم، از نوشتن فرمول های پیچیده تا پاسخ به اشکلات متداول در مبحث تایپ فرمول در ورد.

چه تایپیست یکی از مراکز تایپ باشید و بخواهید تایپ آنلاین انجام دهید و چه دانشجو رشته ریاضی یا مهندسی، شما دیر یا زود به تایپ فرمول در ورد نیاز پیدا می کنید پس بهتره زودتر این مبحث رو یاد بگیرید. من قصد دارم هر چیزی که برای تایپ فرمول بهش نیاز دارید رو آموزش بدم پس اول یک توضیح درباره مطالبی که قصد دارم آموزش بدم میگم.
کسایی که با تایپ فرمول سر و کار دارند به سه گروه تقسیم می شوند:گروه اول اصلا چیزی درباره مبحث فرمول نویسی و اینکه چطور در ورد یک فرمول وارد کنند نمی دونند.
گروه دوم می دونند چطور باید فرمول بنویسند ولی دنبال راهکارهایی می گردند که بتونه بهشون کمک کنه راحت تر و سریع تر این کار رو انجام بدهند و گروه سوم کسایی هستند که به یه سری مشکل در تایپ فرمول خوردند مثلا بخش Equation در نرم افزار ورد براشون غیرفعاله و میخوان اون رو فعال کنند. من قصد دارم در این مطلب و مطالب آینده وبلاگ ایتایپ راهکارهایی رو واسه هر گروه ارائه بدم.

تایپ فرمول با استفاده از فرمول های پیشفرض

خب برای فرمول نویسی در ورد ابتدا بر روی سربرگ Insert کلیک کنید، حالا اگه به سمت راستتون نگاه کنید در قسمت Symbols گزینه Equation رو مشاهده میکنید،حال بر روی فلش کنار Equation کلیک کنید.
تایپ فرمول در ورد

تذکر: اگر بر روی  خود Equation کلیک کنید مستقیما به قسمت تایپ فرمول خواهید رفت.
با کلیک بر روی فلش، منویی برای شما باز میشود که میتوانید ساختار فرمول خودتون رو انتخاب کنید و بعد آن را متناسب با نیاز خودتان شخصی سازی کنید(ویرایش و شخصی سازی فرمول توسط سربرگ Design انجام می شود که در ادامه به معرفی آن می پردازیم).

البته نکته ای که باید به اون توجه کنید اینه که زمانی ما از فرمول های پیش فرض ورد استفاده می کنیم که اون فرمول تا حدودی به فرمول مدنظر ما شبیه باشد.

وارد کردن فرمول جدید در ورد

برای وارد کردن فرمول جدید در ورد سه راه وجود دارد:

  • به سربرگ Insert بروید و از قسمت Symbols مستقیما بر روی Equation کلیک کنید.
  • به سربرگ Insert بروید و از کادرگروه Symbols بر روی فلش کنار Equation کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Insert New Equation را انتخاب کنید.
  • راه سوم انتخاب کلیدهای میانبر Alt و = از روی صفحه کلید بطور همزمان است.

بعد از انتخاب هر کدام از روش های بالا، سربرگ جدیدی با عنوان Design به سربرگ های شما اضافه میشود که ابزارها و امکانات لازم رو برای تایپ و ویرایش فرمول در اختیار شما قرار می دهد. همچنین در صفحه ورد نیز کادر جدید برای وارد کردن فرمول ظاهر می شود.

تایپ فرمول در word

آشنایی با سربرگ Design

این سربرگ سه کادرگروه Symbols,Tools و Structures را شامل می شود:

کادر Tools

 1. Equation: با کلیک بر روی این گزینه امکان استفاده از فرمول های پیش فرض(که قبلا توضیح داده شد) برای شما فراهم می باشد همچنین در این قسمت شما میتوانید با استفاده از گزینه Save Equation To Equation Gallery، فرمول خود را ذخیره کنید.
 2. Ink Equation: این گزینه این امکان رو براتون مهیا میکنه بتونید بوسیله موس و همانند نوشتن عادی روی کاغذ فرمول خودتون رو تایپ کنید.
 3. Professional:وقتی فرمولی را در ورد تایپ می کنید این گزینه بطور پیش فرض بر روی فرمول قرار می گیرد و فرمول را به شکل کامل و واقعی نمایش می دهد.
 4. Linear: با استفاده از این گزینه فرمول ها حالت خطی پیدا میکنند و  امکان ویرایش فرمول براتون خیلی راحت تر میشه. اگه یک فرمول پیچیده رو در ورد تایپ کردید و قصد دارید که اونو  ویرایش کنید پیشنهاد می کنم اول این گزینه رو فعال کنید و ویرایشتون رو انجام بدید و بعد دوباره گزینه Professional رو انتخاب کنید تا فرمول به فرمت اصلیش برگرده.
 5. Normal Text: با انتخاب این گزینه فرمول شما به متن عادی تبدیل میشه و شما می تونید فونت و سایز و رنگ و… رو مثل یک متن عادی تغییر بدهید. اگه فرمول شما در حالت Professional باشه شما امکان تغییر فونت رو ندارید ولی با انتخاب این گزینه شما می تونید فونت دلخواهتون رو به فرمول اختصاص بدهید.

کادر Symbols

با استفاده از کادر گروه Symbols می تونید نمادها و علائم مختلف رو به فرمول خودتون اضافه کنید مثلا حروف یونایی مثل آلفا، علامت درجه سانتی گراد و… .

برای نمایش بیشتر نمادها میتونید بر روی گزینه More(نماد مثلث کوچک) کلیک کنید و به نمادهای بیشتری دسترسی داشته باشید.

فرمول نویسی در ورد

همچنین با کلیک روی مثلث کنار Basic Math منویی مانند شکل زیر نمایان میشود.

نحوه نوشتن فرمول در ورد
 • Basic Math: در این قسمت رایج ترین علائم ریاضی مثل علامت “>” یا “<”  قرار دارد.
 • Greek Letters: در این دسته بندی شما به حروف یونانی دسترسی دارید و می  تونید اونا رو به فرمول های خودتون اضافه کنید.
 • Letter-Like Symbols: در این دسته بندی نمادهایی قرار دارند که مشابه حروف انگلیسی هستند مثل نماد اعداد حقیقی در ریاضی که مشابه کلمه R است یا نماد عدد آنگستروم که مشابه عدد A است.
 • Operators: عملگرهای ریاضی مثل عملگر جمع،انتگرال و ضرب و… در این دسته بندی قرار دارند.
 • Arrows:با انتخاب این گزینه فهرستی از انواع بردارها و فلش ها با جهت های مختلف برای شما نمایان خواهد شد که می توانید بردار مدنظر خودتون رو انتخاب کنید.
 • Negated-Relations:نمادهایی مانند نا مساوی بودن یک عبارت یا عدم توازی دو خط و هر نمادی که مریوط به نفی یک رابطه شود در این قسمت قرار دارد. 
 • Scripts: در این قسمت حروف الفبای انگلیسی به شکلهای خاصی نمایش داده شده است.
 • Geometry: در این دسته بندی علائم هندسی مثل موازی بودن دو خط یا عمودن بودن و… قرار دارد.

سفارش تایپ فرمول دارید؟

اگر سفارش تایپ فرمول دارید می توانید تایپ های خود را به ایتایپ بسپارید و بصورت آنلاین سفارش دهید. برای اطلاع از هزینه تایپ فرمول بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کادر Structures

در این قسمت شما به ساختارهای مختلفی برای تایپ یک فرمول دسترسی دارید که کار شما رو برای نوشتن معادلات بسیار ساده میکنه. برای تایپ کسر،انتگرال،ماتریس،رادیکال، توابع مثلثاتی و… از این قسمت استفاده میشود. 

مثلا اگر قصد داشته باشیم که یک کسر را در ورد تایپ کنیم از کادر گروه Structure با کلیک بر روی Fraction(به معنی کسر) منویی برای شما نشان داده میشود که شما می تونید نوع کسر خودتون رو انتخاب کنید و در مربع های خالی مقدار یا حروف دلخواه خودتان را بنویسید.

چگونه در ورد فرمول ریاضی بنویسیم؟

ذخیره کردن فرمول ها و معادلات در ورد

اگه از یک سری معادلات زیاد استفاده می کنید بهتره که اونا رو ذخیره کنید تا دفعات دیگه که به این معادلات نیاز پیدا کردید براحتی و بدون تایپ آن ها بتونید ازشون استفاده کنید.

برای ذخیره سازی فرمول جدید ابتدا به فرمول خودتان را در ورد بنویسید و سپس از سربرگ  Design  از کادرگروه Toolsبر روی Equation کلیک کنید و گزینه Save Selection The Equation Gallery را انتخاب کنید.

پس از انتخاب این گزینه پنجره جدید برای شما باز میشه که مربوط به تنظیمات ذخیره معادلات است که شما میتونید نام فرمول و محل ذخیره آن(که بهنر است بر روی Building Blocks قرار داشته باشد) و… را  انتخاب کنید.

نحوه نوشتن فرمول در ورد
بعد از ذخیره سازی معادله، هر زمان که به آن نیاز داشتید طبق آموزش میتوانید با مراجعه به فرمول های پیش فرض آن را انتخاب کنید.

تایپ معادله با قلم (بخش Ink Equation)

نرم افزار ورد امکانی رو برای کاربران لحاظ کرده که شما با استفاده از اون میتونید با استفاده از موس بصورتی که بر روی کاغذ مینویسید در بخش Ink Equation نیز بنویسید. برای استفاده از این قابلیت در سربرگ design از کادرگروه Tools بر روی Ink Equation کلیک کنید.

بعد از انتخاب این گزینه پنجره ی جدیدی همانند تصویر زیر برایتان نمایان می شود.

تایپ فرمول

با کلیک بر روی Write، با موس معادله خودتان را بنویسید و در قسمت Preview here نتیجه را مشاهده کنید. نکته ای که حتما باید بهش توجه کنید اینکه اول معادله ای که قصد نوشتنش را دارید، بصورت کامل در این بخش بنویسید بدون اینکه به قسمت Preview توجه کنید و سپس با استفاده از امکانات قابل توجه این بخش می توانید معادله را تصحیح کنید.

بعد از انتخاب این گزینه پنجره ی جدیدی همانند تصویر زیر برایتان نمایان می شود.

تایپ فرمول در ورد
همانطور که در تصویر بالا دیده میشه، قصد داشتم معادله فیثاغورس رو بنویسم ولی ویندوز اینجا متوجه بعضی از کاراکترها نشده.
خب در قسمت پایین این پنجره 4 گزینه در اختیار ما قرار گرفته تا بتونیم با استفاده از اونا راحت تر از این قابلیت استفاده کنیم:
 • Write: همانطور که گفتم با انتخاب این گزینه میتوانید در این بخش شروع به نوشتن کنید.
 • Erase: همانطور که از شکل این گزینه پیدا است، با استفاده از این گزینه میتونیم که قسمتی از معادله که نیاز به تصحیح دارد را پاک کنیم و آن را تصحیح کنیم.
 • Clear: با کلیک بر روی این  گزینه تمام معادله نوشته شده، پاک میشود.
 • ُSelect and Correct: از این گزینه برای  تغییر کاراکترهایی که Ink Equation قادر به تشخیص صحیح آنها در بخش Preview نشده استفاده میشود.برای استفاده از این ابزار بعد از انتخاب آن از قسمت پایین پنجره، با استفاده از مکان نما کاراکتری که نیاز به تصحیح دارد را انتخاب کنید تا زمانی که رنگ آن قرمز شود.
فرمول نویسی در ورد

سپس گزینه هایی به عنوان جایگزین صحیح برای آن کاراکتر به شما نشان  داده میشود و شما میتوانید آن را انتخاب کنید.        

تذکر: اگر عبارت صحیح در بین گزینه ها وجود نداشت، شما باید کاراکتر را با استفاده  از Erase پاک کنید و دوباره آن را بنویسید.

تایپ فرمول در ورد
تایپ فرمول در word
خب بخش اول آموزش تایپ فرمول به پایان رسید در مطلب بعدی سعی میکنم درباره روشهایی برای افزایش سرعت تایپ فرمول در ورد مطلب بنویسم. 
اگر سوال یا ابهامی در مورد فرمول نویسی در ورد برایتان پیش آمده می توانید سوالتتون رو برامون کامنت کنید تا به اون ها جواب بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.