سریع ترین روش تایپ فرمول در ورد (100 درصد تضمینی)

بعد از آنکه تایپ فرمول را یاد گرفتید آیا کار تمام است؟

اگر مقاله قبل وبلاگ ایتایپ را در مورد تایپ فرمول در ورد مطالعه کرده باشید با روشهای فرمول نویسی در ورد و ابزارهای موجود در آن برای سهولت فرمول نویسی آشنا شده اید.(اگر جزو اون دسته از افرادی هستید که مقاله رو مطالعه نکردید پیشنهاد میکنم با کلیک روی لینک بالا تمام مقالات ایتایپ در مورد تایپ فرمول رو مطالعه کنید.)

در بخش دوم از راهنمای جامع تایپ فرمول درباره راهکارهایی جهت افزایش سرعت تایپ فرمول صحبت میکنیم.

مسلما بعد از یادگیری نکات مربوط به فرمول نویسی نیاز دارید که اون ها رو راحت تر و سریع تر تایپ کنید حتی بهتر از اون اصلا اونا رو تایپ نکنید و اینکار رو به یک نرم افزار بسپارید، اما آیا روشی برای افزایش سرعت و  بهتر از آن، نرم افزاری در این زمینه وجود داره؟!

در این مطلب با توجه به اینکه فایل شما دستنویس است یا اینکه پی دی اف، دو روش برای تسریع فرمول نویسی گفته میشود. روش اول مخصوص فایل های پی دی اف است که با استفاده از نرم افزار  Infty Reader انجام میشود و روش دوم مخصوص فایل های دستنویس است که اسم این روش رو تایپ به شیوه برنامه نویس ها گذاشتم.  

معرفی نرم افزار Infty Reader برای تایپ فرمول

گول درایو قابلیت های بسیار زیادی از جمله تبدیل عکس به متن و تبدیل گفتار به نوشتار اما برخلاف آن گوگل درایو قدرت بالایی در تشخیص فرمول ها و معادلات ریاضی ندارد و اصلا گزینه مناسبی برای تایپ فرمول نیست. اما نرم افزار Infty Reader این امکان را برای شما فراهم میکند که فرمول های ریاضی از فرمت های PDF و PNG و… را به فرمت های Latex و Microsoft Office و… تبدیل کنید.دقت تشخیص این نرم افزار بسیار بالاست و از طرفی محیط کاربری این نرم افزار بسیار ساده است و شما میتوانید به راحتی فرمولهای خودتون رو به فرمت های دلخواه تبدیل کنید. البته همانطور که در بالا اشاره کردم فرمولهای شما نباید دستنویس باشند.

اما چجوری با این نرم افزار کار کنم؟ خب بعد از اینکه وارد محیط این نرم افزار شدید بر روی گزینه فایل کلیک کنید و از قسمت Open file، فایلی که قصد دارید فرمول های اون رو به متن تایپ شده تبدیل کنید انتخاب کنید.

تایپ فرمول در ورد

بعد از انتخاب فایل، از قسمت Input file format، فرمت فایل وارد شده را به نرم افزار اعلام میکنیم.

در مرحله بعد از قسمت Output File، با کلیک بر روی Browse مقصد فایل خروجی از نرم افزار را تعیین کنید.
سریع ترین روش تایپ فرمول در ورد
فرمول های خود را سریع تر تایپ کنید
از قسمت Output File Format، فرمت خروجی فایل خود را تعیین کنید و سپس بر روی Start OCR کلیک کنید تا نرم افزار فایل شما را تحویل دهد.

در زیر نمونه ای از فایل خروجی نرم افزار Infty Reader رو مشاهده میکنید.تصویر سمت راست فایل اصلی است و تصویر سمت چپ فایل خروجی نرم افزار. همانطور که میبینید خطاهای این نرم افزار بسیار کم است البته این نرم افزار قدرت تشخیص متون فارسی را نداره و به همین علت در قسمت پایین فایل ورد متن های فارسی رو بصورت حروف انگلیسی و فرمول های ریاضی نوشته است.

تایپ فرمول

لینک دانلود نرم افزار Infty Reader

شما میتوانید از لینک زیر نرم افزار Infty Reader را دانلود کنید. این لینک به طور مستقیم از سایت P30download گرفته شده است. راهنمای نصب نیز در این سایت موجود است.

تایپ فرمول در ورد

تایپ فرمول به روش برنامه نویس ها

فرض کنید که شما قصد دارید که یک معادله درجه سه را در زیر رادیکال بنویسید همانطور که میدونید در حالت معمول شما برای تایپ این معادله باید از سربرگ Design که در مطلب قبل توضیح داده شد استفاده کنید و استفاده پی در پی از این سربرگ موجب کندی در تایپ فرمول میشود ولی اگر به شیوه برنامه نویس ها این فرمول رو تایپ کنید اصلا نیازی به استفاده از سربرگ Design ندارید!…اما چطوری؟

اگر با برنامه نویسی آشنا باشید یا با نرم افزارهای مهندسی مثل متلب یا فرترن کار کرده باشید احتمالا میدونید که پشت هر نماد یا دکمه در هر نرم افزاری، کلی کد وجود داره، این قضیه برای نرم افزار ورد نیز صادق است و به هر نماد در نرم افزار ورد یک کد تعلق میگیره. ما میتونیم از این قضیه برای تسریع تایپ فرمول در ورد استفاده کنیم و به جای استفاده از سربرگ Design و کلیک بر روی نمادهای مختلف، کدهای اون رو با سرعت تایپ کنیم. به عنوان مثال نماد رادیکال در ورد دارای کد Sqrt\ است.یا نماد = دارای کد equal\ است. نمادهای توان و اندیس نیاز به کد خاصی ندارند و شما میتونید با استفاده از صفحه کلید و فشردن دکمه های Shift+6 (علامت “^” در صفحه کلید) برای توان و دکمه های shift+تفریق(-) (علامت “_” در صفحه کلید) برای اندیس این نمادها رو تایپ کنید.

فرض کنید که قصد دارید عبارت دلتا به توان 2 را در زیر رادیکال را با استفاده از این روش تایپ کنید، برای اینکار ابتدا نشانگر موس را در قسمتی که قصد دارید فرمول را در آنجا وارد کنید قرار دهید و کلیدهای Alt+=(کلید Alt و کلید= بطور همزمان) انتخاب کنید تا کادر وارد کردن فرمول نمایان شود، حال در این کادر عبارت Sqrt(\delta^2)\ را تایپ کنید و سپس Space را فشار دهید.

اما این کد ها رو از کجا پیدا کنم؟

اکثر این کدها رو میتونیم از داخل نرم افزار ورد پیدا کنیم برای اینکار به محیط نرم افزار ورد وارد میشویم و کلیدهای Alt+= را به طور همزمان انتخاب میکنیم تا کادر وارد کردن فرمول در صفحه نمایان شود.همانطور که در مطلب قبل درباره آموزش تایپ فرمول در ورد صحبت کردم بعد از فشردن کلید  Alt+= سربرگ جدیدی با عنوان Design به سربرگ های ورد اضافه میشود. حال برای اینکه کد هر نماد را پیدا کنیم نشانگر موس را بر روی نماد مورد نظر میبریم و کد آن نماد نمایان میشود.

فرمول نویسی در ورد
همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید زمانی که موس بر روی نماد Alpha برده شده است در زیر زیر کادر گروه Symbols کد این نماد در داخل پرانتز نوشته شده است.در جداول زیر اکثر کدهایی که در فرمول ها به آن نیاز پیدا میکنیم آورده شده است.

نیاز به تایپ فوری دارید؟

اگر نیاز به تایپ فوری دارید و قصد دارید که در سریع ترین زمان ممکن با دقت و کیفیت بالایی متن های خود را تایپ کنید پیشنهاد می کنم تایپ خودتان را به ایتایپ بسپارید.

مهم ترین نمادهای ریاضی

تذکر: نرم افزار ورد به تایپ کدها با حروف بزرگ و کوچک حساس است یعنی اگر نمادی را که با حرف کوچک شروع میشود با حرف بزرگ تایپ کنید نرم افزار ورد متوجه دستوری که شما وارد کردید نمی شود.
تایپ فرمول

تایپ رادیکال ها با فرجه 2 و فرجه های بالاتر

همانطور که در بالا گفته شد برای تایپ رادیکال با فرجه 2 از عبارت sqrt\ استفاده میشود. در زیر چند مثال برای نوشتن رادیکال با فرجه های مختلف در ورد آورده شده است. بعد از واردن کردن عبارت های زیر در ورد Space را فشار دهید.
تایپ فرمول در ورد

تایپ حروف یونانی

در جدول زیر کدهای مربوط به تایپ حروف کوچک یونانی آورده شده است. برای تایپ حروف بزرگ یونانی حرف اول هر کلمه را بزرگ بنویسید.
تایپ فرمول در ورد

تایپ جهت و بردارها

همچنین شما میتوانید یک لیست از مهمترین کدهای علائم و نمادهای ورد برای تایپ فرمول را به همراه مثالهای متنوع در یک فایل پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

فرمول نویسی در ورد

ایا این روش از روش عادی موثرتر است؟

شاید با خودتون فکر کنید که این روش اصلا سرعت تایپ فرمول رو بالاتر نمیبره و استفاده از روش معمول(منظورم استفاده از نمادها و نشانه های آماده در سربرگ Design است) به صرفه تره.

استفاده از این روش و رسیدن به سرعت مطلوب بستگی به این داره که شما میتونید تایپ ده انگشتی انجام بدید یا نه؟ چون تایپ ده انگشتی مثل یک اکسیر میمونه که سرعت تایپ شما رو چند برابر میکنه و اگه شما بتونید تایپ ده انگشتی انجام بدید مسلما سرعت تایپ فرمول در این روش نسبت به روش عادی بیشتره مخصوصا در زمانی که تعداد صفحات شما زیاد باشه. اکثر ما دوست داریم راحت تر هرکاری رو انجام بدیم ولی حاضر نیستیم واسه رسیدن به اون راحتی بها بدیم. بهای رسیدن به سرعت بالا در تایپ مسلما تمرین و تمرین و تمرینه…ممکنه در ابتدا نتونیم با سرعت مناسبی تایپ کنیم ولی بعد از کمی تمرین و راحتی با این روش خودتون متوجه افزایش سرعت چشمگیری در تایپ کردنتون می شوید.

فیلم زیر میتونه بهتون کمک کنه که تفاوت این دو روش رو در سرعت تایپ بهتر متوجه بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.