پاسخ به اصلی ترین مشکلات تایپ فرمول در ورد

رسیدیدم به بخش سوم از آموزش جامع فرمول نویسی در ورد

در این مطلب از بلاگ ایتایپ مهم ترین مشکلاتی که قبل از انجام فرمول نویسی یا در حین انجام آن بوجود می‌آید رو  با هم بررسی می کنیم و راهکارهایی برای رفع مشکلات نیز ارائه میکنیم. با اتمام این بخش دیگر آنقدری با فرمول نویسی در ورد آشنایی دارید که بتوانید هر فرمول پیچیده‌ای را در ورد تایپ کنید.

بعضی از سوالاتی رو که در این بخش جواب میدم در بخش اول تایپ فرمول راهکارش رو گفته بودم ولی خیلی از مواقع ما جواب رو داریم ولی اصلا تصور نمی‌کنیم جواب این سوال اینقدر راحت و پیش پا افتاده است. سعی کردم اول به سوالاتی جواب بدم که تکرار بیشتری داره یا حس کردم مطلب مهمتری داره. 

غیر فعال بودن منوی Equation در ورد​

بعضی از مواقع ممکنه که فایل وردی داشته باشید که قصد دارید تعدادی از فرمول‌های اون رو اصلاح یا ویرایش کنید ولی وقتی وارد سربرگ Insert می‌شوید، متوجه غیر فعال بودن بخش Equation می‌شوید. در واقع بخش Equation به رنگ خاکستری در اومده مثل تصویر زیر.

غیر فعال بودن منوی Equation در ورد​​

احتمالا داکیومنتی که وارد ورد کردید با فرمت doc بوده یا به عبارتی فرمت فایل شما مربوط به نسخه 2003 میشه. حل این مشکل کار سختی نیست و فقط کافیه که بر روی سربرگ File کلیک کنید و فایلتون رو با پسوند docx ذخیره کنید.

غیر فعال بودن منوی Equation در ورد​​

استفاده از جدول برای تایپ فرمول در ورد

در این بخش می‌خوام یه راهکار بسیار عالی رو برای تایپ فرمول و شماره گذاری اون خدمتتون عرض کنم و اونم استفاده از جداول ورد برای تایپ فرمول است.

احتمالا شما هم بعد از این که فرمول‌هاتون رو شماره گذاری می‌کنید برای اینکه شماره‌ها زیر هم قرار بگیره با استفاده از Space اونا رو مرتب می‌کنید یا بعضی مواقع که قصد دارید دو تا فرمول رو در یک خط تایپ کنید اینقدر فرمول‌ها رو جابه جا می‌کنید که در یک خط قرار بگیرند و خیلی وقت‌ها این اتفاق نمی‌افته! ولی الان راهکاری بسیار جالب رو معرفی می‌کنم که بتونید به راحتی این مشکلات رو حل کنید.

من سعی می‌کنم در یک مثال این روش رو براتون توضیح بدم.فرض کنید که من قصد دارم که فرمول‌های زیر رو در ورد تایپ و شماره‌گذاری کنم.

استفاده از جدول برای تایپ فرمول در ورد

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید به علت اینکه سایز فرمول‌ها با هم تفاوت دارند شماره‌گذاری اون‌ها جالب نیست ولی حالا اگه یه جدول در ورد ایجاد کنم و در یک ردیف شماره‌ها و در ردیف دیگه فرمول‌ها رو تایپ کنم مشکل حل میشه.

تایپ فرمول با استفاده از جدول

برای تایپ چند فرمول در یک خط هم میشه از این روش استفاده کرد و به راحتی در ستون‌های جدول، فرمول‌های خودمون رو تایپ کنیم. البته مشکلی که ممکنه شما داشته باشید اینه که قصد دارید این فایل رو پرینت بگیرید و دوست ندارید که جداول در فایل شما دیده شود، برای حل این مشکل بعد از انتخاب جدول، در سربرگ Home از کادر گروه Paragraph بر روی فلش کنار Borders کلیک کنید و گزینه No Border را انتخاب کنید.

فرمول نویسی با جدول در ورد

شماره گذاری اتوماتیک فرمولها در ورد​

رسیدیم به یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش‌های تایپ فرمول در ورد، بحث شماره گذاری اتوماتیک فرمول‌ها.

خب برای اینکار ابتدا یک جدول مطابق شکل زیر در ورد ایجاد کنید(البته شکل جدول رو میتونید بصورت دلخواه ایجادکنید).

فرمول نویسی با جدول در ورد

با کلیک بر روی مربع کنار جدول، کل جدول رو انتخاب کنید، سپس کلیک راست کنید و Insert Caption را انتخاب کنید.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول ها در ورد

سپس در پنجره باز شده با انتخاب New Label نامی برای معادله خود انتخاب کنید با انتخاب تیک گزینه Exclude Label From  Caption، نام معادله در شماره گذاری شما ظاهر نمیشود ولی در صورتی که تیک این گزینه را بردارید نام آن در معادله شما ظاهر می‌شود. سپس OK را انتخاب کنید.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول ها در ورد

تفاوت انتخاب تیک گزینه Exclude Label From  Caption با عدم انتخاب این تیک، در مثال پایین مشاهده می‌شود.

توجه کنید که در این مثال من نام تایپ‌افزار را در بخش New Label انتخاب کرده‌ام.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول ها در word

همانطور که در می‌بینید شماره‌ی (1)  در پایین ستون جدول است بر روی آن کلیک کنید و آن را در ستون جدول با مشابه تصویر زیر Past کنید.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول ها در ورد
شماره گذاری اتوماتیک فرمول ها در ورد

دقت کنید که حتما بصورت نشان داده شده تصویر را Paste کنید.

حال در ستون دیگر جدول کلید Alt+= را بصورت همزمان فشار دهید، سپس دوباه با انتخاب مربع کوچک کنار جدول، کل جدول را درگ کنید و از سربرگ Insert از کادرگروه Symbols بر روی فلش کنار Equation کلیک کنید و گزینه Save Selection To Equation  Gallery، را انتخاب کنید و بعد از انجام تنظیمات مورد نظر گزینه Ok را انتخاب کنید.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول در ورد

حال با انتخاب فرمول ذخیره شده از بخش فرمول‌های پیشفرض ورد، مشاهده می‌کنید که با هر بار انتخاب فرمول مورد نظر شماره آن بصورت اتوماتیک تغییر  میکند.

شماره گذاری اتوماتیک فرمول در ورد

ویدیوی آموزشی شماره‌گذاری اتوماتیک فرمول‌ها در ورد

تایپ اعداد فارسی در فرمول

یکی از مشکلاتی که در تایپ فرمول‌ها و معادلات با اون مواجه می‌شویم، تایپ اعداد فارسی در بخشی از فرمول است.چون حتی زمانی که زبان صفحه کلید رو هم تغییر می‌دهیم این مشکل برطرف نمی‌شود. برای رفع این مشکل ابتدا بر روی سربرگ File کلیک کنید و Option را انتخاب کنید.

تایپ اعداد فارسی در فرمول

سپس بر روی Advance کلیک کرده و از قسمت Show document content بر روی Numeral کلیک کنید و از منوی باز شده Hindi را انتخاب کنید.البته با انتخاب این گزینه تمام اعداد فایل شما بصورت فارسی درج می‌شود.

تایپ اعداد فارسی در فرمول

هزینه تایپ فارسی چقدر است؟

همانطور که می دانید سایت ایتایپ یک سایت تخصصی در حوزه تایپ است که به شما کمک می کند تایپ های خود را خیلی سریع و با کیفیت بالا انجام دهید. برای اطلاع از قیمت تایپ بر روی لینک کلیک کنید.

تایپ شدن کاما به جای نقطه در ورد​

ممکنه شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که قصد دارید در قسمتی از فرمول از اعداد اعشاری استفاده کنید یا نقطه ای رو در بخشی از فرمول درج کنید ولی مشاهده میکنید که به جای نقطه، علامت کاما تایپ میشود. خب برای رفع این بر روی File کلیک کنید و سپس Option را انتخاب کنید.

بعد از آن از پنجره باز شده از قسمت Advance به بخش Show document content مراجعه نموده و بر روی Numeral کلیک کنید و از منوی باز شده Context یا Arabic را انتخاب کنید و قسمت Month Name را نیز بر روی English Transliterated قرار دهید.

تایپ شدن کاما به جای نقطه در ورد​

مشکل معکوس نوشته شدن جملات فارسی در ورد

آیا تا حالا شده که در بخش فرمول نویسی، فارسی تایپ کرده باشید؟ اگه تایپ کرده باشید احتمالا دیدید جملات بصورت معکوس تایپ میشوند یعنی اگر شما بنویسید “فرمول شیمیایی”، ورد  آن را بصورت “شیمیایی فرمول” تایپ می‌کند.

مشکل معکوس نوشته شدن جملات فارسی در ورد

اگر آموزش قبلی ما رو درباره تایپ فرمول یادتون باشه، بخش Normal Text  رو توضیح دادیم که با کمک این ابزار ورد فرمول شما رو به عنوان یک متن عادی در نظر می‌گیره.

خب حالا واسه حل این مساله هم از این گزینه استفاده میکنیم به این صورت که بعد از فشردن کلیدهای Alt+=، وارد سربرگ Design می‌شویم و از کادر گروه  Tools، بر روی Normal Text کلیک می‌کنیم و متن فارسی خودمون رو تایپ می‌کنیم.

برعکس شدن فرمول های فارسی در ورد

تغییر فونت فرمول

بعضی مواقع شما نیاز دارید که فونت فرمول‌های خودتان رو تغییر بدهید ولی وقتی از سربرگ Home فونت مورد نظر خودتان را انتاب می‌کنید مشاهده می‌کنید که تغییری در فونت فرمول‌ها ایجاد نمی‌شود. ولی شما دقیقا میتونید راهکاری که برای مشکل معکوس نوشتن جملات گفته شد رو استفاده کنید و متنتون رو با استفاده از گزینه Normal Text، به متن عادی تبدیل کنید و فونت اون رو مثل یک متن عادی تغییر بدید.

تغییر فونت فرمول در ورد

پاسخ به سوالات کوتاه ولی پر تکرار در تایپ فرمول

بخش آخر رو به سوالاتی اختصاص دادم که در بخش اول آموزش جامع تایپ فرمول در ورد توضیح داده بودم که اگه کسی اون بخش رو خونده بود نیازی به مطالعه این بخش نداشته باشه. سوالات این بخش مربوط به بخش Design فرمولها در نرم افزار ورد است.(همون بخشی که بعد از فشردن کلیدهای Alt+= به سربرگ‌‌های ورد اضافه میشه).

تایپ خط کسری در ورد

برای تایپ خط کسری در ورد کافیه بعد از فشردن کلیدهای Alt+= سربرگ Design  رو انتخاب کنید و از کادر گروه Structure، بر روی Fraction کلیک کنید و نوع کسر مورد نیازتون رو انتخاب کنید یا از روش سریع که در بخش دوم گفته شد استفاده کنید به اینصورت که بعد از فشردن Alt+=، در کادر تایپ فرمول کلیک کنید و ابتدا عبارت صورت رو تایپ کنید و سپس اسلش(“/”) بزنید و عبارت مخرج رو تایپ کنید و سپس Space برنید.

همچنین سوالات مربوط به تایپ انتگرال،براکت،ماتریس،توابع نمایی و توابع مثلثاتی نیز در بخش Structure قرار دارد.

نحوه نوشتن عبارت نقیض در ورد

سوالاتی مثل “نحوه نوشتن علائم دو خطی (مثل علامت اعداد طبیعی)”، یا “حروف یونانی”، “نحوه نوشتن عبارت نقیض” و سوالات دیگه‌ای که مربوط به تایپ علائم خاص و نشانه ها است مربوط به کادر گروه Symbols در ورد است، به این صورت که بعد از فشردن کلیدهای Alt+=، با ورود به سربرگ Design از کادر گروه Symbols بر روی More(مثلث کوچک توپر) کلیک می‌کنیم و از بین علائم موجود عبارت مد نظرمون رو انتخاب میکنیم.

نحوه نوشتن عبارت نقیض در ورد

این مطلب آخرین مطلب در مورد تایپ فرمول در ورد می‌باشد و شما میتونید هر سوالی که براتون پیش اومد رو در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید تا در همین قسمت به اونا پاسخ بدیم تا کاربران دیگه هم اگر با این مشکل روبرو شدند بتونند به جواب سوالشون برسند. در صورتی که سوال به جواب طولانی‌تری نیاز داشت در قالب یک پست جدا به اون سوال جواب داده می شود.

سایت ایتایپ یک سایت تخصصی در حوزه تایپ است و شما می توانید تایپ فوری خود را به ما بسپارید تا با بهترین کیفیت و دقت در زمان بسیار کوتاه و سریع کار تایپ شما را انجام دهیم.

One thought on “پاسخ به اصلی ترین مشکلات تایپ فرمول در ورد

  1. محمدرضا عبداللهی گفت:

    سلام
    من وقتی داخل ورد فرمولی را می نویسم (در حالی که برای نوشتن اعداد حتما زبان صفحه کلید را به فارسی تبدیل می کنم)
    هنگامی که برنامه ورد را می بندم بعد از باز کردن برنامه تمام فرمول هایی که نوشته ام حالت قلم آنها بولد شده و اعداد به صورت لاتین تبدیل شده اند و باید همه فرمول ها را انتخاب کنم و حالت بولد آنها را غیر فعال کنم . دوباره بعد از بستن برنامه با باز شدن برنامه مشکل دوباره بر می گردد

    ضمنا باید متذکر شوم که در قسمت numeral حالت hindi انتخاب شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.