تایپ و کاربرد پرانتز باز و بسته

تایپ پرانتز؛ یکی از پرکاربردترین نشانه‌ها در نگارش فارسی

علامت پرانتز یکی از پرکاربردترین علامت‌های زبان فارسی است که در موقعیت‌های مختلفی کاربرد دارد. به عنوان مثال، برای بیان مترادف یک کلمه در جمله از این علامت استفاده می‌شود. اما پرانتز چه کاربردهای دیگری دارد؟ تایپ پرانتز باز و بسته در انواع کیبوردها به چه صورت است؟ در ادامه این مطلب از ایتایپ (سامانه تخصصی سفارش تایپ فوری و اینترنتی) با ما همراه باشید.

آشنایی با کاربردهای تایپ پرانتز باز و بسته

با تایپ علامت پرنتز باز و بسته می‌توان کارهای مختلفی انجام داد. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک اصطلاح یا واژه را در درون پرانتز قرار دهید و در میان جمله بیان کنید. مثلا: پیدایش گیتی (جهان) از یک تئوری به نام مهبانگ ایجاد شد.
یکی دیگر از کاربردهای تایپ پرانتز باز و بسته، بیان نام قدیمی یک شهر، شهرت فردی یا نام کامل یا حتی لقب او است. از جمله مثال‌های درباره این بخش هم می‌توان به این اشاره کرد که شهر بابل (بارفروش) یک شهر قدیمی در استان مازندران است.

هزینه تایپ در ایتایپ

همانطور که می دانید ایتایپ سامانه تخصصی تایپ اینترنتی در ایران است و شما می توانید از هر کجای دنیا به راحتی سفارش خود را در سایت ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن پروژه خود را آماده کنید. برای استعلام هزینه تایپ می توانید از لینک زیر کمک بگیرید.

در مواقع بسیاری نیز از پرانتز باز و بسته برای بیان توضیحات تکمیلی نسبتا کوتاه در متن و وسط جمله استفاده می‌شود. به زبانی دیگر، می‌توان از گیومه برای اطلاع‌رسانی و توضیحات بیشتر در موقعیت‌هایی استفاده کرد که ممکن است خواننده در آن دچار ابهام شود.
کاربردهای پرانتز تنها به موارد گفته‌شده ختم نمی‌شود. به عنوان مثال، برای بیان تاریخ یا سال وقوع حادثه‌ای در متن می‌توان از این نشانه استفاده کرد. در نظر داشته باشید که در برخی مواقع برای بیان تاریخ مرگ یا تولد نیز از پرانتز باز و بسته استفاده می‌شود.
در آخر، در مواقع خاصی که نیاز به بیان حالت دیالوگ است، می‌توان از پرانتز استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان به این مورد اشاره کرد: علی (با حواس‌پرتی) رفت پیش رفیقش. حواسش نبود که خورد به مراد و اون هم به زمین افتاد. مراد ( در حالی که سر علی داد می‌زد) پا شد و یقه اونو گرفت.

چگونه پرانتز باز و بسته را در انواع کیبوردها تایپ کنیم

نکته‌ای که درباره تایپ پرانتز باز و بسته این وجود دارد این است که برای تایپ این علامت در محیطی ویندوز باید از کلیدهای ترکیبی استفاده کنید. به عنوان مثال، برای تایپ پرانتز باز باید کلید Shift را نگه داشته و سپس روی عدد صفر که در بالایی حروف قرار دارد، کلیک کنید. برای تایپ پرانتز بسته نیز باید همین کار را انجام دهید، با این تفاوت که به‌جای کلید صفر، باید عدد نه را انتخاب کنید.

تایپ پرانتز باز و بسته در موقعیت مناسب را فراموش نکنید

علامت پرانتز به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با کمک آن‌ها در بخش‌های مختلف جمله، موضوعاتی را بیان کنید. برای تایپ این علامت در محیط ویندوز نیز تنها کاری که باید انجام بدهید، نگهداشتن کلید Shift و استفاده از دو کلید صفر و نه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.