نحوه تایپ و جای حرف پ در کیبورد لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد وقتی که دارند تایپ فارسی انجام میدند به اون برخورد میکنن تایپ کردن حرف پ در کیبورد هستش؛ حرف پ در کیبورد های مختلف در مکان های مختلفی از صفحه کلید تعبیه شده و این باعث شده که برای خیلی ها این مشکل ایجاد بشه.

در این با معرفی 5 روش حل مشکل تایپ حرف پ در کیبورد قصد داریم که به طور کامل این مشکل رو حل کنیم و مطمئن باشید بعد از این مطلب دیگه به هیچ عنوان با تایپ کردن حرف پ در کیبورد مشکلی نخواهید داشت.

چرا ویندوز با نوشتن حرف پ مشکل دارد؟

داستان اینه که وقتی که ویندوز نسخه‌های اولیه خودش رو منتشر کرد چینش حروف فارسی روی صفحه کلید از زبان عربی گرفته شد و این کار با دقت خیلی خیلی کمی صورت گرفت و به همین خاطر تایپیست‌های فارسی زبان و همه کسایی که با صفحه کلید سر و کار دارند با مشکلات زیادی مواجه شدند که یکی از اون مشکل‌ها جایگاه حرف پ در کیبورد بود.

روش های تایپ حرف پ در کیبورد​

1- محل حرف پ در کیبورد با استفاده از On-Screen Keyboard

یکی از روش هایی که شما خیلی راحت میتونید بفهمید که حرف پ در کیبورد لپ تاپ یا کامپیوتر کجاست استفاده از قابلیت  On-Screen Keyboard هستش. برای اینکار در قسمت جست و جوی ویندوز عبارت On-Screen Keyboard رو تایپ کنید و گزینه‌ای که بهتون نمایش میده رو انتخاب کنید.

تایپ پ در کیبورد

بعد از انتخاب اون میبینید که یه صفحه کلید به صورت مجازی بهتون نشون داده میشه که با استفاده از اون میتونید مکان حرف پ در کیبورد خودتون رو پیدا کنید.

تذکر: اگر صفحه کلیدتون انگلیسی بود با استفاده از کلیدهای Alt+shift اون رو به فارسی تغییر بدید.

پ در کیبورد لپ تاپ و کامپیوتر

2- کلیدهای مشهور تایپ پ در کیبورد

گفتیم که برای چینش حروف فارسی در نسخه های اولیه ویندوز از زبان عربی استفاده شد ولی مشکلی که وجود داشت، نبود حروف پ، ژ، چ و گ در زبان عربی بود. ولی بین این چهار حرف، چ و گ جایگاه خودشون رو کنار کلیدهای ج و ک پیدا کردند و میشه گفت که کسی با تایپ کردن این دو حرف مشکلی نداشت ولی جایگاه حرف پ و حرف ژ در کیبورد بلاتکلیف ماند و هر کدومشون به یه گوشه از صفحه کلید پرتاب شدند و توی صفحه کلیدهای مختلف مکان های متفاوتی بهشون اختصاص داده شد. مشهورترین مکان هایی که برای حرف پ در کیبورد از اون استفاده میشد کلیدهای زیر هستند:

  1. کلید <<~>> که جایگاه اون کنار یک هستش
  2. توی بیشتر لپتاپ ها و بعضی از صفحه کلیدها از کلیدی که بین Enter و بک اسپیس هست استفاده میشه
  3. کلید حرف <<ژ>> کنار بک اسپیس
  4. استفاده از shift+C
  5. کلیدهای <<\>> و <</>> در صفحه کلید
  6. کلید M (در صفحه کلید استاندارد فارسی)

تذکر: در بعضی صفحه کلیدها باید این کلیدها رو به اضافه shift بزنید.

3- استفاده از فارسی نویس های آنلاین

یکی از روش‌های تایپ پ در کیبورد استفاده از فارسی نویس‌ها هست. این روش برای مواقعی کاربرد داره که شما اصلا صفحه کلید فارسی رو روی ویندوز نصب نکردید و فقط صفحه کلید انگلیسی دارید. در این مواقع نه فقط برای تایپ پ، برای تایپ کردن هر حرف و جمله‌ای میتونید از این فارسی نویس‌ها استفاده کنید.

یکی از کاربردهای فارسی نویس‌ها استفاده از اون ها برای نرم افزارهایی هست که از زبان فارسی پشتیبانی نمیکنه ولی شما میخواین در اون‌ها فارسی تایپ کنید.

فارسی نویس آنلاین کیت ست

این فارسی نویس آنلاین کاربردهای خیلی زیادی داره مثلا کیبورد فارسی آنلاین که کاربرد اون گفته شد یا شمارش تعداد کلمه‌ها و پاراگرف‌ها و یا ساخت بارکد و خیلی امکانات دیگه که میتونید از اون ها استفاده کنید.

شما میتونید از فارسی نویس کیت ست برای تایپ پ استفاده کنید.

به جز کیبورد آنلاین فارسی کلی امکانات دیگه ای داره که شما میتونید در صورت نیاز از اون ها استفاده کنید. به عنوان مثال:

  • تایپ فارسی در فتوشاپ
  • تایپ فارسی در صورت نصب نبودن کیبورد فارسی
تایپ پ با فارسی نویس

نرم افزار فارسی نویس لیومون

یکی دیگه از فارسی نویس ها که آنلاین نیست بلکه به صورت نرم افزار ارائه شده؛ فارسی نویس لیومون هست. فارسی نویس لیومون امکانات خیلی زیادی داره از جمله:

تایپ در همه نرم افزارهای گرافیکی و یا نرم افزار های انیمیشن سازی و فیلم سازی

کیبورد فارسی مجازی که به وسیله این کیبورد میتونید حتی بدون داشتن صفحه کلید فارسی خیلی راحت تایپ فارسی انجام بدید و مشکل تایپ پ در کیبورد رو هم حل کرده این نرم افزار و میتونید از این فارسی نویس برای تایپ پ استفاده کنید.

تایپ پ با فارسی نویس

سفارش تایپ دارید؟

اگر وقت و یا مهارت کافی را برای انجام خدمات تایپ ندارید، می توانید تایپ خودتان را به ایتایپ بسپارید. برای اطلاع از قیمت تایپ بر روی لینک زیر کلیک کنید.

4- دو مشکلی که مانع تایپ پ میشوند

گاهی اوقات وجود دو مشکل باعث میشه که ما نتونیم حرف پ در کیبورد رو تایپ کنیم:

روشن بودن دکمه Caps Lock یا Function کیبورد:

دکمه Caps Lock وظیفه نوشتن حروف انگلیسی با حروف بزرگ رو به عهده داره و کلید Function یکی از کلیدهای لپتاپ هستش که به Fn معروفه و کاربردهای خاص خودش رو داره. گاهی اوقات به علت فعال بودن این کلیدها ممکنه ما نتونیم که حرف پ رو تایپ کنیم.

نصب بودن دو تا کیبورد فارسی به طور همزمان در سیستم:

یکی دیگه از دلایل تایپ نشدن حرف پ در کیبورد ممکنه به دلیل نصب همزمان دو کیبورد فارسی در ویندوز باشه. برای چک کردن این مورد از مسیر زیر در ویندوز استفاده کنید:

مسیر چک کردن زبان در ویندوز 10:

ابتدا در کادر جست و جوی ویندوز عبارت region & language settings رو تایپ کنید و وارد تنظیمات این گزینه بشید.

شما توی این صفحه میتونید چک کنید که چه زبان هایی برای کیبوردتون فعاله.

روی هر کدوم از زبان ها که برید میتونید با استفاده از گزینه Remove اون رو از روی سیستمتون حذف کنید.

هم چنین میتونید با استفاده از گزینه Add a Language زبان های دلخواهتون رو به کیبوردتون اضافه کنید.

اگه زبان فارسی رو هم روی سیستم خودتون ندارید با استفاده از همین گزینه میتونید اون رو به زبان های کیبوردتون اضافه کنید.

اضافه کردن زبان به ویندوز

مسیر چک کردن زبان در ویندوز 7:

برای چک کردن زبان کیبوردتون در ویندوز 7 مطابق تصاویر زیر عمل کنید و در صورتی که دو کیبورد فارسی روی سیستم خودتون پیدا کردید یکیشو حذف کنید و فقط یه انگلیسی باشه و یه فارسی.

اضافه کردن زبان به ویندوز 7
اضافه کردن زبان به ویندوز 7

5- استفاده از صفحه کلید استاندارد فارسی برای تایپ حرف پ در کیبورد

صفحه کلید استاندارد فارسی، به صفحه کلیدی گفته می شود که در آن چینش و محل قرار گیری حروف به گونه‌ای طراحی شده که همه فارسی زبان‌ها میتونند به راحتی متن های خودشون رو به وسیله اون تایپ کنند. چینش صفحه کلید در ویندوزهای قبل از 8 با صفحه کلید استاندارد فارسی متفاوت هست.

اگه با صفحه کلیدتون راحتید و مشکلی با تایپ کردن حروف مختلف ندارید میتونید از همون صفحه کلید خودتون استفاده کنید ولی اگه زیاد به مشکل میخورید با نصب این صفحه کلید نه تنها مشکل تایپ حرف پ در کیبورد لپ تاپ یا کامپیوترتون حل میشه بلکه همه مشکلاتی که صفحه کلید فارسی مایکروسافت داشت حل میشه مثل مشکل تایپ نیم فاصله در ورد، تایپ حرف ژ در کیبورد، تایپ حروف مختلفی که توی صفحه کلیدهای مختلف متفاوت بود؛ همه اون ها حل میشه و دیگه با صفحه کلیدتون مشکلی نخواهید داشت.

تذکر: برای تایپ پ در کیبورد استاندارد فارسی از کلید M استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کیبورد استاندارد فارسی و یادگیری نحوه فعالسازی در سیستم عامل‌های مختلف، می‌توانید به مقاله کیبورد استاندارد فارسی در سایت ما مراجعه کنید.

6- استفاده از نرم افزارهای تغییر چیدمان صفحه کلید

نرم افزارهای تغییر چیدمان صفحه کلید به شما این امکان رو میدن که بتونید کیبورد خودتون رو به دلخواه خودتون تنظیم کنید، جای کلید های مختلف رو با هم عوض کنید و صفحه کلید شخصی خودتون رو بسازید.

با استفاده از این نرم افزارها شما قادر خواهید بود که جایگاه حرف پ در کیبورد خودتون رو به دلخواه انتخاب کنید. توی قسمت شماره دو کلیدهایی که برای تایپ پ استفاده میشن رو توضیح دادیم اگه با هر کدوم از این کلیدها مشکل دارید میتونید با استفاده از نرم افزار های تغییر چیدمان صفحه کلید جایگاه اون رو به جایگاه مورد نظرتون تغییر بدید.

نرم افزاری که این جا معرفی میشه نرم افزار Sharp Keys هستش که هم کار کردن با اون خیلی خیلی راحت هست و هم حجم خیلی کمی داره.(زیر 100Kb) 

آموزش کار با نرم افزار Sharp Keys

بعد از دانلود کردن نرم افزار اون رو نصب کنید. نصب نرم افزار مراحل خاصی نداره و مستقیم وارد محیط نرم افزار میشید.

بعد از وارد شدن به نرم افزار گزینه Add رو انتخاب کنید. 

آموزش کار با نرم افزار Sharp Keys​

در پنجره سمت راست کلیدی که مشکل داره و میخواین اون رو جایگزین کنید رو انتخاب کنید.

از پنجره سمت چپ کلمه ای رو انتخاب کنید که میخواین جایگزین عبارت سمت راست بشه.

به وسیله آیکون Type Key شما میتونید با استفاده از صفحه کلید خودتون اون کلمه ای که میخواین انتخاب کنید رو وارد کنید و نیازی به انتخاب از توی لیست نیست.

آموزش کار با نرم افزار Sharp Keys​

بعد از اون OK رو انتخاب کنید تا تنظیمات ذخیره بشه. برای اینکه این تنظیمات روی سیستم اعمال بشه باید یک بار سیستم خودتون رو Restart کنید.

جمع بندی مبحث تایپ پ ​

توی این مطلب 5 روش تایپ حرف پ رو مطرح کردیم، از بین روش های گفته شده بهترین روش که دیگه بعد از اون شما مشکلتون با کلیه اشکالات صفحه کلید حل میشه روش پنجم یعنی استفاده از صفحه کلید استاندارد فارسی هستش ولی روش های دیگه برای کسانی که دوست ندارند از صفحه کلید استاندارد فارسی استفاده کنند هم گفته شد که امیدواریم از اون ها استفاده کنید.

اما شاید بعضی از این روش‌ها برای تایپ حرف پ کم استفاده باشد. کدام روش این مطلب برای درج حرف پ در کیبورد به شما کمک کرد؟ شما روش بهتری برای کلید حرف پ در کیبورد سراغ دارید؟ لطفا با همکاری و مشارکت در نظرات، به ما کمک کنید تا بهترین روش‌ها را در مقاله جای دهیم و روش‌های کم استفاده را هم حذف کنیم. منتظر نظرات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.