عدد پی (π) در کیبورد | آموزش تایپ π

عدد پی؛ عددی بی‌انتها و دشوار برای تایپ

احتمالا اسم عدد پی تا به حا به گوش شما خورده باشد. اولین اسم این عدد را در هندسه دوران دبیرستان یا راهنمایی شنید‌ه‌ایم. این عدد به‌علت نامتناهی بودن از جذابیت خاصی برای افراد علاقه‌مند به ریاضی برخوردار است. حرف «π» یکی  از حروف یونانی است که از آن برای نشان دادن عدد 3.14 و اعداد اعشار ادامه آن استفاده می‌شود. تایپ عدد پی دشوارتر از محاسبه کامل اعشار این عدد است.

 در نوشتار روزمره تایپ عدد پی یک اتفاق عادی نیست و بیشتر، افرادی که در نوشته‌های خود از ریاضی استفاده می‌کنند اقدام به تایپ این عدد می‌کنند. تایپ عدد π بیشتر در متون ریاضی و آموزشی کاربرد دارد. برای تایپ عدد π امکان استفاده از کلیدهای مستقیم کیبورد وجود ندارد. در این مطلب شیوه‌های مختلف تایپ عدد π در کیبوردها و سیستم‌ عامل‌های متفاوت را بررسی می‌کنیم.

نحوه تایپ عدد (π) در سیستم عامل ویندوز

برای تایپ عدد پی در سیستم عامل ویندوز شما 3 راه در پیش روی خود دارید. از این 3 روش، یکی بسیار متداول است و دو روش دیگر کمی ناشناخته‌تر اما آسان‌تر هستند. در روش اول شما فقط می‌توانید عدد پی را در محیط نرم‌افزار Word تایپ کنید. برای این کار کافی است در محیط نرم‌افزار Word برروی زبانه Insert کلیک کنید و در ردیف آخر برروی گزینه Symbol بزنید. از منوی آبشاری باز شده می‌توانید عدد π را برای تایپ انتخاب کنید.

احتمالا متوجه شدید که روش گفته شده کمی زمان‌بر و البته منحصر به محیط نرم‌افزار Word است. در روش بعدی برای تایپ عدد π کافی است که کلید‌های  . + Windows  را فشار دهید تا منوی شکلک‌های ویندوز اجرا شود. کلید دوم ذکر شده همان کلید نقطه در زبان فارسی و انگلیسی است. حال در منوی باز شده برروی زبانه علامت‌های ریاضی کلیک کرده و در زبانه دوم از سمت راست می‌توانید عدد پی را برای تایپ انتخاب و کرده و وارد متن خود کنید. با این روش می‌توانید عدد پی را در خارج محیط Word نیز تایپ کنید.

روش سوم یک روش آماتور اما سریع است. در این روش شما با کپی کردن علامت عدد π در این مطلب، نسبت به تایپ آن در مطالب خود اقدام می‌کنید. یعنی با کپی کردن حرف π در حافظه سیستم خود و پیست کردن آن در مواردی که لازم دارید نسبت به تایپ این علامت اقدام می‌کنید. تایپ عدد π در صفحه‌کلید مجازی ویندوز با توجه به این که برای تایپ ان کلیدی در نظر گرفته نشده است ممکن نیست.

نحوه تایپ (π) در سیستم عامل‌های موبایل

در سیستم عامل اندروید تایپ عدد پی در برندهای مختلف گوشی هوشمند می‌تواند متفاوت باشد، چرا که کیبورد مجازی برندها با هم متفاوت است. اگر کیبورد گوشی هوشمند شما از قابلیت تایپ عدد π پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید به راحتی با دانلود یک کیبورد ریاضی و اضافه کردن آن به کیبوردهای خود نسبت به تایپ علامت این عدد در گوشی اندروید خود اقدام کنید.

در سیستم عامل آی او اس کار کمی دشوارتر است و پیشنهاد می‌شود از روش سنتی کپی-پیست علامت عدد π برای تایپ آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک میان‌بر شخصی‌سازی کیبورد ایجاد کرده و از آن استفاده نمایید.

همچنین برای سفارش تایپ در سامانه ایتایپ می‌توانید بر روی تایپ آنلاین کلیک کنید. و برای مشاهده تعرفه تایپ بر روی قیمت تایپ کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.