علامت تعجب در کیبورد و نحوه تایپ آن

استفاده علائم نگارشی برای انتقال بهتر مفهوم

با همه‌گیری استفاده از پیام‌رسان‌های اجتماعی و لزوم تایپ صحیح برای برقراری هرچه بهتر ارتباط، تایپ انواع علائم نگارشی از جمله ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، نقطه و غیره بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. همانطور که در مطلب کاربرد علائم نگارشی و نشانه گذاری سایت ویراستار گفته شده: در زبان فارسی برای بیان تعجب، حیرت، دستور، تاکید، تمسخر و استهزا از علامت تعجب استفاده می‌شود.همچنین در جملاتی که به نوعی می توانند احساسات خواننده را درگیر کنند نیز می توان از علامت تعجب استفاده کرد. (حتما این مطلب از سایت ویراستار رو مطالعه کنید).

در این پست قرار است شما با تایپ علامت تعجب در فارسی و انگلیسی آشنا شوید و طرز استفاده صحیح آن در نگارش متون روزمره را یاد بگیرید.

چگونه علامت تعجب را تایپ کنیم!

برخلاف علامت سوال که نحوه نگارش آن در فارسی و انگلیسی با یکدیگر متفاوت است، شکل علامت تعجب در این دو زبان (تاحدودی) بسیار به هم شبیه هستند. در زبان فارسی، دایره بالای علامت سوال (قلاب) به سمت راست است و در زبان انگلیسی دقیقا برعکس است. علت این امر واضح است؛ قلاب باید به طرفی باشد که جمله نوشته می‌شود.

اما علامت تعجب یا نماد شگفت در اکثر زبان‌ها به شکل (!) نوشته می‌شود و جایگاه آن در کیبورد (صفحه کلید) مشخص است. با گرفتن دکمه Shift و 1 از کلیدهای بالای کیبورد خیلی راحت این علامت را تایپ کنید. اما بحث مورد نظر ما این است که در نوشته‌ها چه تعداد علامت تعجب را می‌توانیم تایپ یا بنویسیم.

تایپ را با ایتایپ تجربه کنید.

وبسایت ایتایپ یک سایت تخصصی در حوزه تایپ است می توانید با استفاده از آن به صورت آنلاین و اینترنتی سفارش تایپ انجام دهید و در نهایت سرعت و دقت و با قیمت مناسب سفارش تایپ را تحویل بگیرید. برای اطلاع از هزینه تایپ روی لینک زیر کلیک کنید.

تایپ علامت تعجب؛ یکی، دوتا، یا سه‌تا؟!

علامت تعجب برای بیان حالاتی مانند تعجب، تاکید، دستور، و حیرت به کار می‌رود و در کل در پایان جملاتی که بار و فشار عاطفی دارند تایپ می‌شود. در ادامه با آوردن مثال‌هایی این موضوع را شفاف‌تر می‌کنیم:

  • برای بیان تعجب و حیرت: عجب داستانی شده!      چه زندگی رویایی!
  • برای بیان تعریف همراه با تعجب: بسیار عالی! عجب معرکه جالبی بود!
  • برای بیان عبارات دستوری که با تاکید فراوان همراه هستند: کلیه افراد موظف به رعایت قوانین هستند!
  • برای بیان خطاب کردن شخصی: پسرم!             آهای! با شمام!
  • برای نوشتن جمله‌هایی که فعل در آخر آنها نباشد (شبه‌جمله‌ها): چه زیبا! چشم‌مان روشن!
  • برای بیان بهتر کنایه و طعنه: چقدر زود تشریف آوردید!          ممنون از مهمان‌نوازی!
  • برای بیان جمله‌های استفهام انکاری که در ظاهر سوالی هستند اما به منزله جواب‌گرفتن نیامنده‌اند. به بیان دیگر نویسنده از قبل جواب آن را می‌داند: کسی چه می‌فهمد!
  • هنگامی که علامت تعجب بعد از علامت سوال بیاید، به منظره نشان دادن پرسش همراه با حیرت است:           جدا؟! دروغ که نمی‌گویی؟!
تایپ علامت تعجب

در نوشتن و تایپ علامت تعجب باید به این نکته اشاره کرد که تعداد صحیح آن در آخر جملات باید یک یا سه عدد باشد. به این معنی که نوشتن جملاتی با دو یا چهار و یا بیشتر اشتباه است.

فاصله گذاری درست علامت تعجب

فاصله‌گذاری درست علامت تعجب در ورد به این صورت است که این علامت همیشه به حرف قبل از خود می‌چسبد و با حرف بعد از خود فاصله دارد. (منبع)

درست: عجب داستانی شده!

نادرست: عجب داستانی شده !

با ایتایپ بدون هیچ اشتباه تایپی بنویسید

تایپ به زبان فارسی و حتی انگلیسی فوت‌وفن‌های خاص خودش را دارد که دانستن همه آنها به ما در تایپ کردن نامه‌ها، کتاب‌ها و پیام‌های دوستانه کمک قابل توجهی می‌کند. با پست‌های آموزشی وبلاگ ایتایپ خیلی راحت می‌توانید به نکات تایپی و نگارشی دست پیدا کنید از آنها در نگارش خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.